Harvard, Yale, Brown Endowments kupują Bitcoin przez co najmniej rok: źródła

Fundusze uniwersyteckie, które wspierały wirtualne waluty w technologii blockchain w 2018 roku, zaczęły kupować kryptowaluty bezpośrednio od Coinbase.

CoinDesk dowiedział się, że niektóre z największych funduszy uniwersyteckich w USA po cichu kupowały kryptowaluty przez ostatni rok za pośrednictwem kont prowadzonych w Coinbase i innych giełdach

Według dwóch źródeł znających sytuację, Harvard, Yale, Brown i University of Michigan, a także kilka innych uczelni, kupują kryptowaluty bezpośrednio na giełdach. (Kilka funduszy Ivy League zainteresowało się technologią blockchain za pośrednictwem skoncentrowanych na kryptowalutach funduszy venture capital w 2018 r.)

„Jest ich całkiem sporo” – powiedziało źródło, które poprosiło o zachowanie anonimowości. „W tej chwili wiele darowizn przeznacza trochę na kryptowaluty”.

Yale i Brown nie odpowiedzieli na prośby o komentarz do czasu prasy. Kiedy dotarło do CoinDesk, fundusze Harvard i University of Michigan odmówiły komentarza. Bitcoin Up również odmówił komentarza. Dotacje uniwersyteckie otrzymały jedną wzmiankę w rocznym raporcie Coinbase za rok 2020, ale bez podawania nazwisk.

Według jednego źródła, niektóre z funduszy uniwersyteckich, o których mowa, mogły mieć rachunki w Coinbase nawet przez 18 miesięcy.

„To może być od połowy 2019 r.” – podało źródło. „Większość była już od co najmniej roku. Myślę, że w którymś momencie tego roku prawdopodobnie omówią to publicznie. Podejrzewam, że siedzieliby na całkiem niezłych kawałkach w zamian ”.

Dotacje uniwersyteckie to zasoby kapitału zgromadzonego przez instytucje akademickie, często w formie darowizn na cele charytatywne. Fundusze te, które wspierają nauczanie i badania, można przeznaczyć na różne aktywa na cele inwestycyjne.

Harvard jest największym funduszem uniwersyteckim z aktywami o wartości ponad 40 miliardów dolarów. Yale ma ponad 30 miliardów dolarów, Michigan około 12,5 miliarda, a Brown 4,7 miliarda dolarów. Nie wiadomo, ile każdy fundusz przeznaczył na kryptowaluty, ale prawdopodobnie jest to ułamek procentu ich całkowitych aktywów.

Długa droga

W 2018 roku dyrektor ds.inwestycji Uniwersytetu Yale, David Swensen, trafił na pierwsze strony gazet , wspierając dwa fundusze venture skoncentrowane na kryptowalutach, jeden prowadzony przez Andreessena Horowitza, a drugi przez współzałożyciela Coinbase Freda Ehrsama i byłego partnera Sequoia Capital, Matta Huanga.

Kilka innych uniwersytetów podążyło za Yale, wspierając kryptowaluty VC, w tym Harvard, Stanford, Dartmouth College, MIT, University of North Carolina i Michigan . Oczywiście wydaje się, że niektóre z tych szkół robią kolejny krok, inwestując bezpośrednio w aktywa kryptograficzne.

Drugie źródło, które jest zaangażowane w świat kryptowalut, zwróciło uwagę na „dużą zmianę” w ciągu ostatnich kilku miesięcy. „Widzimy, że programy emerytalne ze zdefiniowanymi świadczeniami są bliskie dokonania alokacji. Widzimy, jak publiczne plany emerytalne są bliskie dokonania przydziałów ”- powiedziała osoba.

„Gdybym słyszał to trzy lata temu, powiedziałbym, że to źle” – powiedział Ari Paul, współzałożyciel BlockTower Capital, a wcześniej kierownik ds. Inwestycji na University of Chicago. „Jednak wiele instytucji czuje się teraz dobrze z bitcoinem . Rozumieją to i mogą po prostu kupić go bezpośrednio, o ile pochodzi od podmiotu regulowanego, takiego jak Coinbase, Fidelity lub Anchorage ”.